Prawie pół miliona Syryjczyków wróciło do swoich domów od początku roku - poinformował w piątek w Genewie Andrej Mahecić, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). "Jest to znamienny trend i znamienna liczba" - podkreślił.

Według UNHCR 440 tys. osób przesiedlonych wewnątrz kraju i ponad 31 tys. Syryjczyków przebywających w innych państwach powróciło do swoich domów.

Większość z nich powróciła do miast Hama, Aleppo, Homs i do Damaszku.

Rzecznik UNHCR podkreślił jednak, że jest to "jedynie ułamek" syryjskich uchodźców przebywających poza granicami kraju, których liczbę szacuje się na ok. 5 mln.

"Większość tych osób wraca, aby odnaleźć członków rodziny, sprawdzić stan swojego majątku. W niektórych przypadkach uchodźcy wracają do domu, gdyż uważają, że polepszyły się warunki bezpieczeństwa w ich dawnym miejscu zamieszkania" - stwierdził Mahecić.

Rzecznik UNHCR zapowiedział rozszerzenie pomocy humanitarnej w Syrii, w tym pomoc w odbudowie podstawowej infrastruktury i usług.

Od 2015 roku ok. 260 tys. uchodźców wróciło z własnej woli do Syrii, głównie z Turcji.

Wojna domowa w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. Według agencji AFP, w wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 320 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)

ndz/ kar/