Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało projekt ustawy zakazującej żołnierzom udostępniania na swoich profilach w serwisach społecznościowych danych umożliwiających m.in. ich identyfikację czy geolokalizację - pisze w środę dziennik "Wiedomosti".

Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta, żołnierze będą zobowiązani do corocznego przedstawienia raportu ze swojej aktywności w serwisach społecznościowych swoim zwierzchnikom. Dzielenie się informacjami o służbie w armii może być całkowicie zakazane. Osoby wstępujące do wojska miałyby zdać raport z ostatnich trzech lat aktywności na portalach społecznościowych.

Portal RBK twierdzi, powołując się na źródło w rosyjskim ministerstwie obrony, że żołnierzom już teraz radzi się, aby nie zakładali kont w serwisach społecznościowych.

Informacje, których źródłem były konta żołnierzy na portalach społecznościowych, były wielokrotnie wykorzystywane do lokalizacji rosyjskich żołnierzy, na przykład w Donbasie czy w Syrii - zauważają "Wiedomosti".