Uwolniony przez północnokoreańskie władze 22-letni amerykański student Otto Warmbier jest w śpiączce - poinformowali we wtorek agencję AP jego rodzice. Warmbier jest transportowany do USA; znajduje się pod opieką lekarzy.

"Chcemy, aby świat dowiedział się, jak brutalnie my oraz nasz syn zostaliśmy potraktowani i sterroryzowani przez północnokoreański reżim" - zaznaczyli w oświadczeniu Fred i Cindy Warmbierowie. Poinformowali, że zaledwie tydzień temu dowiedzieli się o tym, że ich syn pogrążony jest w śpiączce od marca 2016 roku. Jednocześnie wyrazili zadowolenie, że będzie w końcu przebywał z "tymi, którzy go kochają".

We wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował, że Korea Północna uwolniła Warmbiera. Szef dyplomacji dodał, że jego resort kontynuuje rozmowy dotyczące wypuszczenia na wolność trzech innych obywateli USA przetrzymywanych w Korei Północnej.

22-letni Warmbier jest studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany w marcu 2016 roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.