Pierwsze "twarde" decyzje Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskich zapadną w lipcu – zapowiedział w poniedziałek jej przewodniczący Patryk Jaki.
Reklama

"Przewiduję, że pierwsze twarde decyzje zostaną podjęte w lipcu. A z czasem, mam nadzieję, że tych decyzji będzie zapadało więcej" – powiedział. Podkreślił, że komisja "jest ograniczona kodeksem postępowania administracyjnego i musi dochować wszelkich terminów".

Jaki ocenił, że podczas prac komisji "na razie widać dobry duch współpracy w wyjaśnianiu skandalicznych reprywatyzacji, które miały miejsce w Warszawie". "Mam nadzieję, że tak będzie dalej" – dodał. Szef komisji ujawnił, że pierwsze podjęte decyzje - co do adresów nieruchomości, których reprywatyzacje zbada komisja, zapadły jednogłośnie.

Pytany czy liczy, iż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz zmieni zdanie i stawi się przed komisją, Jaki powiedział, że na to liczy. "Argumenty, które przedstawia pani prezydent są – w mojej ocenie – delikatnie mówiąc - niewystarczające. Komisja, z udziałem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej gwarantuje, że prawa pani prezydent zostaną dochowane, tzn. pozwolimy na swobodną wypowiedź" – powiedział.

Dodał, że komisji zależy na tym, by prezydent stolicy podzieliła się swoją wiedzą, która zdobyła jako urzędnik publiczny. "Nas interesuje tylko ta wiedza, która ma charakter publiczny. Nas nie interesują sprawy prywatne pani prezydent" – podkreślił.