Żadna masowa impreza nie odbędzie się we Włoszech bez skrupulatnego potwierdzenia gwarancji bezpieczeństwa dla jej uczestników - takie postanowienie zawarto w wydanym w czwartek okólniku komendy krajowej policji. Na lato zaplanowano ponad 1700 imprez w kraju.

Zgodnie z rozporządzeniem policji organizatorzy wszelkiego rodzaju masowych imprez muszą przygotować plany działania w razie kryzysowej sytuacji oraz ewakuacji ze wskazaniem dróg wejścia i wyjścia. Konieczny będzie też podział terenu wydarzenia na sektory wraz z korytarzami przejściowymi.

Ponadto zadaniem organizatorów będzie zapewnienie obecności tzw. stewardów, którzy - tak jak na stadionach piłkarskich - będą czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem.

Decyzję dotyczącą zapewnienia bezwzględnych wymogów bezpieczeństwa na imprezach muzycznych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych wydano w związku z wydarzeniami w Turynie, gdzie w sobotę w rezultacie zbiorowego ataku paniki wśród kibiców oglądających mecz na placu rannych zostało ponad 1500 osób.

Wciąż nie jest jasne, co było powodem paniki, w wyniku której ludzie tratowali się nawzajem i pokaleczyli rozbitym szkłem.

Władze Turynu zostały skrytykowane za to, że w rejonie placu, gdzie 30 tysięcy osób oglądało finałowy mecz Ligi Mistrzów Juventus - Real Madryt nie wprowadzono zakazu sprzedaży napojów w szkle.

Czwartkowe rozporządzenie policji oznacza dodatkowe zaostrzenie środków bezpieczeństwa wprowadzonych już wcześniej w związku z zagrożeniem terrorystycznym i zapowiedź surowych kontroli przed rozpoczęciem wielkich wydarzeń na placach, plażach i stadionach.