Zabraliśmy się za zwalczanie rajów podatkowych - tak wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował międzynarodową konwencję przeciw unikaniu opodatkowania, którą ma podpisać w środę w Paryżu.Bezpośrednio przed wylotem wicepremier, minister rozwoju i finansów spotkał się z dziennikarzami na dziedzińcu Ministerstwa Finansów.

Podkreślił, że konwencja to "milowy krok we właściwym kierunku". Zakłada bowiem między innymi, że firmy będą opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski.

Mówił, że to m.in. dzięki działaniu Polski udało się zbudować koalicje państw, które popierają tę konwencję. Dodał, że "co najmniej 1100 umów bilateralnych zostanie zastąpione przez tą konwencje multilateralną".

"Cieszę się, że społeczność międzynarodowa coraz lepiej rozpoznaje zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania" - powiedział Morawiecki. "To, co jest rajem dla sprytnych firm, sprytnych w negatywnym sensie, jest jednocześnie piekłem dla społeczeństw, państw i budżetów" - dodał.

Zwracał uwagę, że ci, którzy korzystają z tzw. rajów podatkowych wcale nie chcą żyć w państwach, do których uciekają z podatkami. "Zwykle żyją w kraju, gdzie są chodniki, są szkoły, jest armia, policja, co trzeba sfinansować z podatków, których niektórzy z nich unikają" - mówił.

Przekonywał, że takie unikanie podatków przez uciekanie do rajów podatkowych "nie jest normalnością" i nie sprzyja "zdrowym zasadom konkurencyjności".

Dodał, że w resorcie finansów powstała w środę specjalna jednostka do walki z takim unikaniem opodatkowania.

Podpisywana w środę konwencja, jak wyjaśnia MF w komunikacie, ma na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku. Ma pozwolić na jednoczesną zmianę kilkudziesięciu podpisanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bez konieczności prowadzenia długotrwałych negocjacji dwustronnych.

O ile generalnie, według szacunków OECD, możliwa będzie zmiana 1100 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku Polski obecnie zostanie zmodyfikowanych 47 umów, natomiast Polska zgłosiła do objęcia konwencją 78 umów. Wejście w życie pierwszych zmian umów jest planowane na początek 2018 roku.

Globalne straty w dochodach z powodu erozji podstawy opodatkowania oraz przenoszenia zysków szacowane są na 100-240 mld dolarów rocznie.