25-letni Austriak, zatrzymany w kwietniu w Polsce w związku z podejrzeniem, iż miał zabijać rannych oraz więźniów, jako członek jednej z walczących grup na wschodniej Ukrainie, został przekazany stronie austriackiej - dowiedziała się we wtorek PAP.

Poszukiwany przez austriacki wymiar sprawiedliwości Benjamin F. został zatrzymany przez Straż Graniczną pod koniec kwietnia na terenie drogowego przejścia w Dorohusku, gdy próbował wyjechać z Polski na Ukrainę.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Lublinie zgodził się na wydanie mężczyzny stronie austriackiej w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Dariusz Abramowicz.

Reklama

Jak dodał, jeszcze tego samego dnia służby austriackie odebrały mężczyznę na Lotnisku Chopina, skąd został przetransportowany do Austrii.

25-latek był poszukiwany w związku z podejrzeniem, iż uczestniczył w konflikcie zbrojnym na wschodniej Ukrainie; miał zabijać rannych oraz więźniów, jako członek jednej z walczących grup.

Jak podkreśla Straż Graniczna, zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki kontrolom szczegółowym prowadzonym na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, gdzie od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych.