Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że jest umówiony z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym na pewno będzie rozmawiał w sprawie referendum dotyczącego zmiana w konstytucji . Zapytam jakie przewiduje pytania i zaproponuje przeprowadzenie konsultacji społecznych - dodał.

"Jestem umówiony z panem prezydentem i o sprawie referendum też będę rozmawiał na pewno. Zapytam się jakie przewiduje pytania, bo sam jestem przeciwny dużej liczbie pytań. Po drugie zaproponuję, żeby przeprowadzono bardzo dogłębne konsultacje społeczne tak, żeby faktycznie nie tylko obywatele, ale również i konstytucjonaliści, znawcy, eksperci i politycy wzięli w tym udział" - podkreślił Karczewski w radiu Zet pytany, czy ma żal do Andrzeja Dudy, że nie skonsultował się ws. referendum dot. zmiany konstytucji

Marszałek był też pytany o termin przeprowadzenia referendum 11 listopada 2018 r. Jak ocenił, ten pomysł "jest dobry, ale czy świetny to nie wiem". Dodał, że 11 listopada nie jest najlepszym dniem do przeprowadzenia referendum. "Ale będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Może pan prezydent ma jakieś argumenty, które przekaże. Potrzebna jest dyskusja, potrzebna jest rozmowa" - podkreślił.

Reklama

"Rozmowa będzie prowadzona nie tylko miedzy mną i panem prezydentem, ale sam już zapowiedziałem i zrealizuje bardzo wiele debat, wiele dyskusji i konferencji na temat konstytucji. Jedną już przeprowadziłem nie wiedząc jeszcze o tym, że pan prezydent nosi się z zamiarem przeprowadzenia referendum" - podkreślił Karczewski.

"Będziemy z panem prezydentem rozmawiać, dyskutować. Jesteśmy przed dyskusją i to ogólnonarodową. Będziemy podejmować decyzje w Senacie, gdzie mamy większość. Ja nie wiem, jakie będą nastroje społeczne za rok. Dlatego zobaczymy" - zaznaczył marszałek Senatu.

Podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Prezydent Andrzej Duda poinformował też, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Zdaniem prezydenta, Polska potrzebuje nowej konstytucji.