Poparcie dla kierowanej przez Martina Schulza SPD spadło w ciągu miesiąca o 4 punkty procentowe do 27 proc. - wynika z opublikowanego w piątek sondażu telewizji publicznej ARD. Przewaga CDU kanclerz Angeli Merkel nad socjaldemokratami urosła do 10 pkt proc.

Na chrześcijańskich demokratów (CDU/CSU) chce głosować 37 proc. wyborców - o 3 pkt proc. więcej niż w połowie kwietnia.

Z sondażu Deutschlandtrend prowadzonego systematycznie na zlecenie ARD przez instytut Infratest dimap wynika, że Zielonych popiera 8 proc. ankietowanych, a Lewicę (Die Linke) 7 proc. Odsetek osób wyrażających gotowość do głosowania na te partie nie uległ zmianie.

Liberalna FDP, która w tej kadencji jest poza parlamentem, cieszy się poparciem 8 proc. wyborców, co oznacza wzrost o 2 pkt proc. Eurosceptyczna i antymigrancka Alternatywa dla Niemiec ma poparcie 10 proc. elektoratu.

Próg wyborczy w wyborach do Bundestagu wynosi 5 proc.

Na pytanie, która partia powinna po wyborach kierować rządem, 47 proc. uczestników ankiety wskazało na tworzące jeden klub parlamentarny partie chadeckie CDU i CSU, a 36 proc. na SPD.

W lutym, po nominowaniu byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na kandydata SPD na kanclerza, na identyczne pytanie 50 proc. wskazało SPD, a 39 proc. CDU.

Gdyby Niemcy wyłaniali kanclerza w wyborach bezpośrednich, na Merkel głosowałoby 49 proc. (wzrost o 3 pkt proc.), a na Schulza 36 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.