W 70. rocznicę wysiedlenia ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane "razem z naszymi polskimi przyjaciółmi chylimy głowy nad jasną pamięcią wszystkich ofiar akcji +Wisła+" – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"70 lat temu komunistyczne władze deportowały na północ i zachód Polski ponad 140 tysięcy Ukraińców z Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny. Ta podstępna operacja odbywała się przy wsparciu zbrodniczego reżimu stalinowskiego i wojsk NKWD, które stały z bagnetami na wschodniej granicy komunistycznej Polski, by nikt nie mógł uniknąć wysiedlenia" – napisał prezydent w posłaniu adresowanym ukraińskiej społeczności Polski.

Poroszenko nazwał akcję "Wisła" jedną z najbardziej tragicznych stronic w historii narodu ukraińskiego. Oświadczył, że "podczas deportacji życie straciły tysiące Ukraińców" i przypomniał, że wielu z nich więzionych było w obozie koncentracyjnym w Jaworznie. Według polskich danych podczas akcji "Wisła" 27 osób zmarło w czasie transportu, 161 w obozie w Jaworznie, a zabitych zostało 543 członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

"Komunistyczna machina represyjna po raz kolejny pokazała swoją nieludzką, cyniczną twarz. Zabijaniem, głodem, strzałami w tył głowy, wywózkami do obozów i czystkami etnicznymi – takimi metodami budowana była +świetlana przyszłość+ radzieckiego systemu totalitarnego, którą stara się odrodzić współczesna Rosja, stwarzając zagrożenie dla Ukrainy, Polski i całego demokratycznego świata" – zaznaczył prezydent.

Poroszenko podkreślił, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci Ukraińcy i Polacy dokonali postępów w procesie pojednania i poszukiwania prawdy historycznej. "Nauczyliśmy się godnego upamiętniania niewinnych ofiar bratobójczych konfliktów, których scenariusze bardzo często narzucane nam były przez totalitarne, nazistowskie i komunistyczne reżimy" – oświadczył. Uznał także, że obowiązkiem współczesnych jest dbanie o to, by podobne zło nie zostało powtórzone.

"Niechaj pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i pamięć o niewinnie pokrzywdzonych jeszcze bardziej zjednoczy ukraiński i polski naród, niech stanie się motorem dla dalszych działań ku wzmocnieniu partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską w Zjednoczonej Europie" – napisał Poroszenko.

Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Jej formalnym celem była likwidacja struktur UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W wyniku operacji z Polski południowo-wschodniej wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane około 140 tysięcy osób narodowości ukraińskiej.

Z Kijowa Jarosław Junko