Najważniejszym sondażem są wybory; do każdego sondażu podchodzę z pokorą i z pewną rezerwą - mówiła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa odnosząc się do sondażu, w którym na pierwszym miejscu uplasowała się PO. Dodała, że ważne są trendy w sondażach oraz dobre wskaźniki opublikowane przez GUS.

Według najnowszego sondażu zrealizowanego przez Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 4 pkt. proc. do 31 proc., a poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości pozostało na poziomie 29 proc. Z kolei poparcie dla Kukiz'15 wynosi 10 proc. (bez zmian), dla SLD 6 proc. (-2 pkt. proc.), a dla Nowoczesnej 5 proc. (-3 pkt. proc.).

Pytana w czwartek w Polsat News o utratę przez PiS prowadzenia w sondażu na rzecz PO Kempa powiedziała: "Sondaż jak każdy inny, do każdego sondażu (podchodzę) z pokorą i z pewną rezerwą". "Najważniejszym sondażem są wybory" - podkreśliła. Jej zdaniem, wzrost poparcia dla PO może być wynikiem przenoszenia sympatii z Nowoczesnej na PO.

Kempa zaznaczyła, że ważniejsze, niż sondaże są dla niej trendy. "(Obserwuję) kilka sondaży z różnych pracowni w ciągu ostatnich dwóch-trzech miesięcy, a te są dobre dla PiS" - mówiła. "Dla nas ważne są wskaźniki, które zostały opublikowane przez GUS, a te wskaźniki są naprawdę bardzo dobre" - dodała.

Szefowa kancelarii premiera była pytana także o to, czy ma żal do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która w rozmowie z Radiem ZET oceniła, że rząd powinien więcej stawiać na rozwój niż na wydatki socjalne. Streżyńska dodała, że nie zawsze zgadza się ze wszystkimi decyzjami rządu, np. o militaryzacji cyberbezpieczeństwa.

"Przypominam sobie panią minister z posiedzeń rządu, kiedy były dyskutowane duże projekty prospołeczne, jak Rodzina 500 plus, Mieszkanie plus (...), to wtedy nie było protestów ze strony pani minister Streżyńskiej" - powiedziała Kempa. "Gdyby wtedy te zastrzeżenia były, mogłabym uważać, że to są poważne ideologiczne spory, które przeszkadzałyby w przyjęciu takiego projektu później przez polski parlament" - dodała.

Wypowiedź Streżyńskiej określiła, jako "luźne dywagacje przy dość umiejętnym podpuszczeniu redaktora".

Dopytywana o powód "ataku" innych członków rządu na minister cyfryzacji, Kempa oświadczyła, że było to związane z "wielkim oczekiwaniem całego zaplecza politycznego i wyborców, którzy umówili się z obozem rządzącym na realizowanie programu PiS".

Zdaniem Kempy, wyborcy mają prawo oczekiwać od rządzących, że będą zwartą, bardzo zdyscyplinowaną i bardzo kompetentną drużyną. "To jest jasne oczekiwanie i powinniśmy je bezwzględnie spełniać" - podsumowała.