Do stołecznego ratusza na dni od 1 do 3 maja zgłoszono kilkanaście zgromadzeń publicznych. Największe z udziałem 5 tys. osób zadeklarowało OPZZ, jego uczestnicy 1 maja mają przemaszerować Krakowskim Przedmieściem.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała w czwartek PAP, że OPZZ zgłosiło swoją manifestację w godz. 10-16. Uczestnicy - jak powiedziała Gawor - mają się zebrać przy ulicy Kopernika, następnie ulicą Świętokrzyską i Krakowskim Przedmieściem przemaszerować przed Dom Polonii w pobliżu Placu Zamkowego.

OPZZ na swojej stronie internetowej podaje, że w poniedziałek o godz. 10 rozpocznie się zbiórka uczestników przed budynkiem OPZZ przy ul. Kopernika. O godz. 11.30 ma się rozpocząć wiec i okolicznościowe wystąpienia. Początek przemarszu w kierunku Placu Zamkowego rozpocznie się o godz. 12.30, do celu uczestnicy mają dotrzeć w ciągu 45 minut. Ponadto - podaje OPZZ - u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Miodowa ma stać scena na której wystąpią m.in. młodzi artyści.

OPZZ organizuje swoją manifestację pod hasłem "Przywróćmy godną pracę".

Gawor zaznaczyła, że jeżeli w marszu OPZZ rzeczywiście weźmie udział 5 tys. osób to można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Oprócz OPZZ, na 1 maja zgromadzenie zgłosiła Polska Partia Socjalistyczna. Gawor powiedziała, że uczestnicy mają się spotkać na Placu Grzybowskim w godz. 10.00-10.45, organizator zadeklarował udział 30 osób.

Zgromadzenie na 500 osób zgłosił Ruch Sprawiedliwości Społecznej w godz. 11-14. Uczestnicy mają przejść z ronda de Gaulle'a przez pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie przed kancelarię premiera. Ta manifestacja również może spowodować utrudnienia w ruchu.

Związek zawodowy "Samoobrona" planuje demonstrację na 100 osób w godz. 15.30-17.30. Uczestnicy z Placu Zamkowego mają przejść przed Pałac Prezydencki.

W godz. 14-15.30 zgłoszono także manifestację na 150 osób, której celem jest - jak powiedziała Gawor - zwrócenie na trudną sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Uczestnicy zbiorą się na rogu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, a dalej przejdą Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy.

Na wtorek 2 maja do miasta została zgłoszona jedna manifestacja związana ze Dniem Flagi RP w godzinach 10.30-11.45 - powiedziała Gawor. 100 osób ma przejść spod pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu przed Dworzec Centralny. Przejdą m.in. ulicą Królewską, Marszałkowską i Złotą.

W środę 3 maja - powiedziała Gawor - manifestację stacjonarną na Placu Zamkowym organizuje Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka. Organizatorzy deklarują udział ok. 500 osób w godz. 15-18.30.

Ponadto przed Belwederem, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowane jest przyjęcie przyrzeczenia od nowych członków Związku Strzeleckiego w godz. 10.00-10.30. Organizatorzy deklarują udział 25 osób.