Minister obrony Antoni Macierewicz odsłonił w poniedziałek po południu popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dzisiaj Wojsko Polskie oddaje hołd zwierzchnikowi sił zbrojnych - powiedział szef MON.

Jak mówił, dziś - w sposób symboliczny - przypominamy to, co powinno się zdarzyć dużo wcześniej, a popiersie prezydenta Kaczyńskiego ma stanowić "znak pamięci" o nim.

"Od dzisiaj jego popiersie stanie na placu Zwycięstwa (obecnie plac Piłsudskiego - PAP) wśród największych bohaterów Rzeczypospolitej. Stanie obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyża św. Jana Pawła. Stanie twarzą w twarz z tym pomnikiem wielkości i dramatu Rzeczpospolitej, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza" - dodał Macierewicz.

Popiersie zostanie przeniesione jeszcze w poniedziałek przeniesione sprzed budynku garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe. Jak wyjaśnia DGW, uroczystość zorganizowano na zewnątrz, ponieważ w budynku nie pomieściliby się wszyscy zaproszeni goście.

Odsłonięcie popiersia to część obchodów 7. rocznic katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.