W piątek, podczas dyskusji nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, Grzegorz Schetyna przedstawi część pomysłów programowych Platformy Obywatelskiej - zapowiedział w radiu TOK FM szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak podkreślił PO chce Polski, która nie jest państwem opresyjnym.

"Rozmawiamy z ekspertami jak w poszczególnych elementach budować Polskę po PiS-ie, bo to będzie państwo w wielu elementach zdewastowane przez PiS" - powiedział w środę Neumann, pytany o piątkową debatę nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Zaznaczył, że będzie to "pierwszy taki moment" , by przedstawić część założeń programowych Platformy. "Wystąpi Grzegorz Schetyna i kilka elementów z naszego programu także pokaże" - dodał poseł.

Neumann podkreślił, że PO chce Polski "europejskiej, a nie +pisowskiej+. "Chcemy Polski rozumianej jako kraj, gdzie obywatel ma swoje prawa, gdzie państwo nie jest państwem opresyjnym dla obywatela, dla przedsiębiorcy, dla nauczyciela, dla ucznia. Jest państwem które ma pomagać, a nie przeszkadzać" - wymieniał.

Z kolei wiceprzewodniczący PO Borys Budka podkreślał w Polskim Radiu 24, że debata nad wotum nieufności to okazja, by przedstawić zarzuty, jakie ma opozycja wobec rządu. "Konstruktywne wotum nieufności to przede wszystkim przedstawienie zarzutów dlaczego rząd chce się odwołać oraz przedstawienie tego, co innego chce zaproponować kandydat na premiera i dlaczego jego rząd będzie lepszy niż to, co jest do tej pory" - powiedział Budka.

Dopytywany czy spodziewa się "niespodzianek" podczas głosowania nad wotum, zaznaczył, że "dużo zależy" od posłów Kukiz'15. W jego ocenie "jest to ugrupowanie, które do tej pory w zdecydowanej większości wspiera rząd". "Jeżeli mówią o tym, że są opozycją, to być może kilku posłów z +Kukiza+ naprawdę taką opozycją jest, ale gdy przychodzi czas próby, zdecydowana większość głosuje za rządem" - ocenił poseł.

Sejm będzie debatował nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu w piątek w godzinach 9-12; tego samego dnia odbędzie się głosowanie.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło PO złożyła w Sejmie 24 marca. Kandydatem Platformy na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna. We wniosku PO szczegółowo opisuje zarzuty ugrupowania wobec zdecydowanej większości członków obecnej Rady Ministrów, w tym trzech wicepremierów: Mateusza Morawieckiego (jednocześnie ministra rozwoju i finansów), Piotra Glińskiego (resort kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Jarosława Gowina (nauka i szkolnictwo wyższe).