W sobotę premier, wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, odwiedziła gminę Koneck. Najpierw w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego spotkała się z beneficjentami programu 500 plus, następnie, wraz z mieszkańcami gminy uczestniczyła w pikniku.

"Dzisiaj stąd możemy podziękować za to, że jesteśmy razem, ale ja chcę, korzystając z tej okazji, podziękować polskim rodzinom. 1 kwietnia, to data, kiedy został wprowadzony program Rodzina 500 plus, dzisiaj jest pierwsza rocznica. To jest rocznica i to są urodziny wszystkich polskich rodzin. Bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim polskim rodzinom za to, że jesteście, za to, że tak wspaniale budujecie naszą przyszłość. Dziękuję wam za to, że cały czas myślicie o swoich dzieciach, swojej przyszłości, bo to jest nasza przyszłość" - mówiła Szydło.

Szefowa rządu zaznaczyła, że "rodzina i dzieci to najlepsza przyszłość".

"Gdy 16 listopada 2015 r. wygłosiłam expose i powiedziałam, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni (...), na pierwszym miejscu był wymieniony przeze mnie program Rodzina 500 plus. Kiedy już po zakończeniu expose spotkałam się z panią minister (Elżbietą Rafalską), to ona mówiła, że przecież to jest niemożliwe. Ale ponieważ biało-czerwona drużyna zawsze dotrzymuje słowa i mówiliśmy: damy radę, więc wtedy powiedziałam: +Ela, nie ma wyjścia, musisz to zrobić do 1 kwietnia+. I wyszło. Jeszcze do tego, że 1 kwietnia kojarzony z dniem Prima Aprilis (...), zaczęliśmy zastanawiać się, czy ludzie pomyślą, że to jest na poważnie, więc tym bardziej musieliśmy solidnie to przygotować i wszystko się udało" - wspominała premier.

Wyraziła nadzieję, że program Rodzina 500 plus jeszcze bardzo długo będzie służył Polakom i będzie można się z niego cieszyć. "A +pokolenie 500 plus+ niech na wzrasta" - dodała.

Życzyła zebranym na pikniku pięknej zabawy. "Jest piękny dzień, piękna sobota. To jest czas, kiedy trzeba być z rodziną i bądźcie szczęśliwi, bawcie się. To jest czas dla was" - mówiła.

Rafalska powiedziała, że dobrze byłoby, aby wrócić do zwyczaju wspólnego, rodzinnego spotykania się przy różnych okazjach.

"Na to coraz częściej rzadziej znajdujemy czas. Chciałoby się i takie stanowisko przygotowaliśmy, aby polskie kobiety, bo to one głównie pracują w handlu, nie musiały pracować we wszystkie niedziele. Chcielibyśmy, żeby Polska rodzina mogła siąść do stołu, zjeść razem obiad, a nie mijać się - bo jeden na jedną zmianę, drugi na drugą. Rodzina pracuje dużo, a dzieci czasami wychowują nam instytucje, niańki, opiekunowie. Trzeba te więzi rodzinne odbudować, wzmacniać, bo Polska będzie silna siłą polskich rodzin" - powiedziała Rafalska.

Minister podkreśliła też, że program Rodzina 500 plus "wystartował sprawnie, zdrowo się chował przez ten rok i bez wielkich wpadek".

"Uważnie ten program monitorujemy, obserwujemy, pani premier powiedziała, że nawet jak będzie coraz droższy, to niestety będziemy musieli się z tego cieszyć, bo to będzie znaczyło, że rodzi się więcej dzieci, a cele programu są realizowane. Na pewno to nie jest nasz ostatni punkt polityki rodzinnej" - zapewniła Rafalska. (PAP)