Delegacja Caritas Polska wyjechała do syryjskiego Aleppo w związku z programem Rodzina Rodzinie. Celem tej prowadzonej od pięciu miesięcy inicjatywy jest wspieranie ofiar wojny syryjskiej, głównie tamtejszych chrześcijan. Wizyta przedstawicieli Caritas ma służyć m.in. kolejnym projektom.

"Podczas wizyty przedstawiciele Caritas Polska spotkają się z przedstawicielami pięciu wspólnot chrześcijańskich i przekażą listy braterskie od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz ikony z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej" - poinformował PAP rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska.

Akcja pomocy syryjskim uchodźcom "Rodzina Rodzinie" ruszyła w październiku ubiegłego roku. W jej ramach osoby indywidualne, parafie, diecezje i wspólnoty zakonne w Polsce mogą wpierać finansowo najbardziej potrzebujące rodziny w Libanie oraz Syrii.

Jak informuje Caritas pomoc z programu trafia między innymi do wiernych kościoła Syriacko-Ortodoksyjnego i Grecko-Ortodoksyjnego. Biskup jednej ze wspólnot został porwany, a drugiej zginął podczas działań wojennych.

"Program Rodzina Rodzinie jest odpowiedzią Kościoła w Polsce na problem dramatycznej sytuacji osób poszkodowanych w wojnie syryjskiej. Jest także odpowiedzią Polaków apelu Papieża Franciszka na przyjmowanie poszkodowanych w wojnie do swoich parafii, wspólnot i domów. Jako pierwszy rodzinę syryjską w Aleppo, w październiku 2016 r. objął pomocą arcybiskup Stanisław Gądecki" - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie Kęska.

Poinformował, że obecnie blisko 2100 rodzin w Aleppo w Syrii oraz kilkanaście rodzin w Libanie otrzymuje długoterminową pomoc od polskich darczyńców. "W akcję włączyło się już 11 biskupów, 470 księży, 47 zgromadzeń zakonnych i ponad 5500 darczyńców indywidualnych. Program polega na objęciu indywidualną pomocą konkretnych rodzin zgłaszających się po wsparcie" - dodał.

Wspomóc poszkodowanych w wojnie syryjskiej można poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl. (PAP)