Obywatel Ukrainy Dmytro K. jest podejrzany o przestępstwa skarbowe, które naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT w łącznej kwocie nie mniejszej niż 26,5 mln zł - poinformował w czwartek Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Jak powiedział Święczkowski podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej, Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła K. zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych. Jako osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi dwóch firm, Dmytro K. posługiwał się wieloma nierzetelnymi fakturami VAT o łącznej wartości ponad 142 mln zł. Dokumentowały one nieistniejące zdarzenia gospodarcze, mianowicie transakcje sprzedaży wyrobów jubilerskich - podano.

Prokuratura regionalna wniosła do sądu o areszt wobec K.

"Reforma prokuratury po raz pierwszy doprowadziła do stworzenia w strukturze Prokuratury Krajowej departamentu ds. przestępczości gospodarczej. Obecnie śledztwa gospodarcze są bardzo intensywnie prowadzone. Nie będzie żadnego pobłażania dla +przestępców w białych kołnierzykach+" – podkreślał Święczkowski.

Podał przykład zarzutów za przywłaszczenie wielu milionów zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zarzutów w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w stolicy, liczne śledztwa i zarzuty za wyłudzenia VAT na gigantyczną skalę, zarzuty za wyłudzenie ponad 2 mld zł na szkodę Banku Spółdzielczego w Nadarzynie oraz Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.