Kandydat SPD Martin Schulz uważany jest za bardziej wiarygodnego polityka niż urzędująca kanclerz Niemiec Angela Merkel - wynika z sondażu Deutschlandtrend telewizji publicznej ARD. Schulz i Merkel cieszą się identycznym poparciem wyborców - po 41 proc.

Uczestnicy ankiety opublikowanej przez ARD w środę wieczorem uznali Schulza za bardziej wiarygodnego (65:64) i bardziej sympatycznego (69:63) niż Merkel. Pod względem kompetencji urzędująca szefowa rządu wyraźnie wyprzedziła jednak polityka SPD: 78 proc. ankietowanych uznało ją za bardziej kompetentną, za Schulzem opowiedziało się 68 proc.

Gdyby niemiecki kanclerz wybierany był bezpośrednio przez wyborców, obaj kandydaci uzyskaliby po 41 proc. Dla Merkel oznacza to stratę dwóch punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem w grudniu, dla Schulza wzrost poparcia o 5 pkt. proc.; 11 proc. nie poparło żadnego z kandydatów.

Aż 64 proc. uczestników ankiety uznało Schulza za dobrego kandydata na kanclerza; 14 proc. jest przeciwnego zdania. Wśród sympatyków SPD odsetek zwolenników kandydatury byłego szefa Parlamentu Europejskiego jest jeszcze wyższy - 81 proc. Tylko 4 proc. uważa, że nie jest dobrym kandydatem.

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel ogłosił nieoczekiwanie we wtorek, że rezygnuje z kandydowania na kanclerza Niemiec i z kierowania SPD. Gabriel zaproponował na oba stanowiska Schulza. Zarząd partii ma formalnie potwierdzić tę decyzję w niedzielę. Sondaże nie dawały Gabrielowi żadnych szans w pojedynku z Merkel. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Merkel zapowiedziała w grudniu, że będzie ubiegała się po raz kolejny o reelekcję.