Od początku roku już prawie 18 tys. internautów zadeklarowało na portalu społecznościowym Facebook, że weźmie udział w akcji „Przeczytam 52 książki w roku”. Organizowana od dwóch lat kampania ma promować czytelnictwo.

„Liczymy na to, że uda się nam zmotywować do regularnego czytania tych, którzy większość czasu spędzają na surfowaniu witryn internetowych. Celowo, z myślą o nich, miejscem naszej akcji jest Facebook – najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie” – powiedział PAP inicjator, koordynator akcji, bloger Marcin Gnat.

Ci, którzy deklarują udział w akcji, przeczytają średnio jeden tytuł w tygodniu – rok ma przeciętnie 52 tygodnie. „Gatunek, format książki i ilość stron nie liczą się. Ważne, by regularnie czytać” – wyjaśnił pomysłodawca.

Na profilu facebookowym akcji internauci nie tylko deklarują chęć czytania, ale i dzielą się opiniami o poszczególnych tytułach, polecają je sobie i – poprzez wysłanie zaproszeń online – zachęcają innych do udziału w kampanii.

Akcja odbywa się po raz trzeci. Podczas pierwszej edycji (2015) chęć regularnego czytania wyraziło 102,5 tys. internautów, a podczas ostatniej edycji (2016) – 60 tys. osób.

Gnat przyznaje, że trudno zweryfikować, kto naprawdę przeczytał książki, a kto tylko miał przysłowiowy słomiany zapał. „Najważniejsze jednak, że tysiące osób wyrażają chęć czytania, co oznacza, że czują potrzebę sięgania po książki” – ocenił inicjator akcji.

Do akcji "Przeczytam 52 książki w roku" można dołączyć odwiedzając https://www.facebook.com/events/1944534809107508/ (PAP)