Dwie osoby zmarły ostatniej doby z powodu wychłodzenia organizmu - podało w środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przypomina, aby przekazywać informacje o osobach, które potrzebują pomocy, pod numer alarmowy 112.

"Tylko wczoraj z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby, w województwie mazowieckim i świętokrzyskim. Od początku listopada to już 73 osoby" - powiedziała PAP rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz.

Centrum apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore; może chodzić też o osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.

Lekarze przypominają, że podczas siarczystych mrozów najważniejsze są: ubiór "na cebulkę", czapka na głowie, do ochrony skóry - krem i pomadka oraz mądra dieta - odpowiednia porcja warzyw i witamin, ciepłe śniadania, unikanie alkoholu.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę temperatura maksymalna wyniesie od minus 8 stopni Celsjusza na wschodzie, około minus 5 st. w centrum, do 0 st. na zachodzie i wybrzeżu. W nocy ze środy na czwartek temperatura minimalna od minus 13 st. na południowym wschodzie i w kotlinach karpackich, około minus 6 st. w centrum, do 0 st. na zachodzie i nad morzem.