„Przy wprowadzaniu zmian należy uwzględnić taki system finansowania egzekucji sądowej, który nie będzie godził w stabilność ekonomiczną funkcjonowania kancelarii komorniczych” – twierdzi Krajowa Rada Komornicza w liście do Ministerstwa Sprawiedliwości. W przeciwnym razie – przekonuje – konieczne będzie upaństwowienie komorników i obciążenie państwa kosztami funkcjonowania aparatu ściągania długów.
To reakcja na przygotowywaną w resorcie ustawę o kosztach egzekucji sądowej, która według ministerstwa pozwoli na „racjonalizację i uproszczenie” systemu jej finansowania. Zdaniem komorników jest to nic innego jak zapowiedź obniżenia opłat egzekucyjnych, z których komornicy muszą pokryć koszty działalności kancelarii: a więc również postępowań nieskutecznych i umorzonych (np. z powodu braku majątku).
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.