Sprawcy pomazania grobu Bolesława Bieruta nie usłyszą zarzutu uszkodzenia mienia. To nowość, bo dotychczas organy ścigania tak właśnie kwalifikowały nielegalne malunki.
Chodzi o czerwoną gwiazdę oraz napisy „Kat” i „Bandyta” wymalowane na grobie komunistycznego przywódcy. Sprawcy zostali zatrzymani na 48 godzin przez policję, po czym – po interwencji prokuratora generalnego – zwolnieni. Obecnie Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz rozważa postawienie im zarzutów z art. 262 par. 1 kodeksu karnego – za znieważenie miejsca spoczynku sprawcom grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Nie postawiono im natomiast zarzutu zniszczenia mienia. Decyzja śledczych jest zgodna z opinią Zbigniewa Ziobry, który podczas konferencji prasowej, potępiając sam czyn wskazywał jednocześnie, że trudno mówić o zniszczeniu czy uszkodzeniu mienia przez naniesienie napisu.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.