Ponad 23 mln zł za niepłacenie pensji i oszczędzanie na bhp. Firmy łamiące prawa pracownicze ukarane

pracownicy robotnicy przemysł fabryka zakład bhp kaski hełmy żółte kamizelki
Kary PIP, podobnie jak w latach ubiegłych, nakładano głównie za naruszanie przepisów bhp i niewypłacanie wynagrodzenia. Wpisuje się to w trwającą debatę na temat wysokości kar za wykroczenia przeciwko prawom pracownikaShutterstock
6 marca 2025

W ubiegłym roku PIP nałożyła na pracodawców mandaty na rekordową sumę. To oznacza, że prawa pracowników wciąż są łamane. Pracodawcy zasłaniają się tym, że przepisy ciągle się zmieniają i są bardzo skomplikowane.

Wartość mandatów nałożonych w 2024 r. za nieprzestrzeganie prawa pracy wyniosła 23,3 mln zł, czyli o 5,4 proc. więcej niż w roku poprzednim. Mandaty otrzymało 15,9 tys. pracodawców, czyli o 4 proc. więcej niż w 2023 r. – wynika ze wstępnych danych PIP przygotowanych dla DGP.

Pozostało 94% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png