Straciłam pracę dwa miesiące temu i nie mogę znaleźć stałego zatrudnienia. Udało mi się jednak związać z firmą, która daje mi zarobić na podstawie umowy o dzieło. Kłopot w tym, że nie mam ubezpieczenia. Nie chodzi już o emeryturę, ale doskwiera mi brak ubezpieczenia zdrowotnego. Zarabiam, więc jako bezrobotna zgłosić się nie mogę. Męża nie mam. Boję się, że potknę się na ulicy, złamię nogę i będę musiała płacić, o poważniejszych kuracjach nie chcę nawet myśleć. Czy mogę sama opłacać ubezpieczenie – zastanawia się pani Anna.
Tak, w dodatku pani Anna powinna się pospieszyć i nie dopuścić do tego, by przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym przekroczyła trzy miesiące, bo wtedy będzie musiała płacić dodatkowo. Ale po kolei. Osoby zamieszkałe w Polsce i nieobjęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego. W tym celu muszą zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnić stosowny wniosek i podpisać umowę. Potrzebny będzie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być zaświadczenie z zakładu pracy (tak będzie w przypadku pani Anny), dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie z urzędu pracy itp.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.