Choroba zawodowa jest, choć czynniki szkodliwe w normie

Dalsze skargi zakładu kierowane już do sądów administracyjnych zakończyły się fiaskiem – zostały oddalone kolejno przez wrocławski wojewódzki sąd administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.
paragrafShutterStock
28 kwietnia 2020

Chorobę zawodową można orzec nawet wtedy, gdy na stanowisku pracy chorego nie dochodziło do przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) czynników szkodliwych dla zdrowia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła odwołania, jakie złożyła spółka z branży chemicznej po decyzji dolnośląskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego o uznaniu schorzenia jednego z jej pracowników za chorobę zawodową. Chory był zatrudniony przy obsłudze i czyszczeniu aparatury do produkcji chloru. Używano w niej rtęci, która jest silnie toksycznym metalem. Podczas badań okazało się, że to właśnie zatrucie rtęcią jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych pracownika.

Pozostało 82% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png