Samorządowe programy dyskryminują rodziców z jednym dzieckiem

3 października 2013

Zdaniem Ireny Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich obowiązujący w Szczecinie system wspierania rodzin z minimum dwojgiem potomków dyskryminuje te mające tylko jedno dziecko.

Zastrzeżenia RPO, która otrzymała w tej sprawie skargę od jednego z opiekunów, dotyczą programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. W uchwale, która go wprowadziła, zapisano, że prawo do korzystania z różnego typu ulg i zniżek przysługuje osobom, które wychowują dwoje i więcej dzieci.

W opinii RPO choć w powszechnym przekonaniu rodzinami, które borykają się z problemami finansowymi czy bytowymi, są zazwyczaj te wielodzietne, to nie jest to regułą. Konieczność sprostania trudnej sytuacji materialnej może bowiem dotyczyć każdego opiekuna, niezależnie od liczby będących na jego utrzymaniu potomków. Rzecznik podkreśla też, że tego rodzaju ograniczenie może naruszać art. 32 konstytucji, z którego wynika zasada równości wobec prawa i równego traktowania przez władze publiczne. Dlatego zawężenie grupy adresatów programu do rodzin wychowujących przynajmniej dwoje dzieci dyskryminuje te mające jednego potomka.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png