Autopromocja

MF: dbamy o jednolitość interpretacji podatkowych

Dokumenty
DokumentyShutterStock
28 grudnia 2012

Resort finansów przekonuje, że rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych nie są znaczące. Na 154 tysiące interpretacji nieprawidłowości stwierdzono jedynie w ponad tysiącu przypadków.

Mimo zmiany w 2007 r. sposobu wydawania interpretacji indywidualnych (dokonuje tego pięciu dyrektorów izb skarbowych, zamiast naczelników urzędów), problemem są wciąż rozbieżne stanowiska organów w podobnych sprawach. Szeroko informowaliśmy o tym 26 września. Teraz do problemu odniosło się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11119/12).

Resort tłumaczy, że minister może zmienić z urzędu błędną interpretację, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sygnały do podjęcia takiej inicjatywy mogą płynąć z różnych źródeł, np. od podatników, organów podatkowych, organów kontroli skarbowej, a także mediów.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.