Urząd nie może się domyślać, że podatnik ma pracownika

podatki1
Podatnik uważał, że wystarczy, iż deklarował zaliczki na PIT pracownika, a następnie złożył roczną deklarację o pobranych zaliczkach PIT-4R. ShutterStock
6 listopada 2017

Kto rozlicza się z dochodów na podstawie karty podatkowej, straci prawo do niej, jeżeli nie poinformuje urzędu skarbowego o zatrudnieniu pracownika. Nie wystarczy tylko deklarowanie zaliczek na PIT – orzekł NSA.

NSA zwrócił uwagę na warunek informacyjny wynikający z art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej muszą zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o wszelkich zmianach mających wpływ na opodatkowanie w formie karty podatkowej, w tym m.in. o zmianach w stanie zatrudnienia. Mają na to 7 dni, zgodnie z art. 36 ust. 7 ustawy.

Pozostało 74% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.