Autopromocja

Jak rozliczyć zaliczkę na dywidendę

1 marca 2011

Do rozliczenia zaliczki wypłaconej udziałowcom lub akcjonariuszom spółki na poczet dywidendy stosuje się zasady ogólne dotyczące rozliczenia dywidendy.

1 Ustal, czy spółka ma wystarczające środki na wypłatę zaliczki

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) umowa (statut) spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom (akcjonariuszom) zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. W odniesieniu do spółki z o.o. określa to art. 194 – 195 kodeksu, natomiast w odniesieniu do spółki akcyjnej art. 349 kodeksu.

Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.