Wypłata ryczałtu za używanie auta niebędącego własnością pracodawcy trafia na konto 409

Parking
Wysokość ryczałtu za używanie samochodu niebędącego własnością pracodawcy jest ustalana w oparciu o rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r.ShutterStock
24 października 2016

W jednostce budżetowej podpisujemy umowy z pracownikami na używanie do celów służbowych samochodów niebędących własnością pracodawcy. Jakich zapisów powinniśmy dokonać w księgach rachunkowych?

W określonych sytuacjach wynikających ze specyfiki jednostki, jak i w zależności od potrzeb, pracodawca może się umówić z pracownikiem, że będzie on używał do celów służbowych samochodu niebędącego własnością pracodawcy. Zwrot kosztów z powyższego tytułu następuje w formie ryczałtu na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Niezbędnymi elementami takiej umowy są określenie rodzaju pojazdu i jego danych (co najmniej numeru rejestracyjnego samochodu i jego pojemności) oraz wysokości przyznanego limitu kilometrów, obszaru wyjazdów, stawki za kilometr. W tym miejscu należy wskazać, że samochód nie musi stanowić własności czy współwłasności pracownika. Samochód ten może być użyczony pracownikowi czy też przez niego wynajęty.

Pozostało 82% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.