Autopromocja

Jednolity Plik Kontrolny także w samorządach

Urzędnik
MF tłumaczy, że każdy z dokumentów opisanych właściwym schematem ma stanowić osobny plik XML. ShutterStock
27 czerwca 2016

Resort finansów rozwiał wątpliwości samorządów w kwestii wdrażania Jednolitego Pliku Kontrolnego. W publikacji wyjaśnia, że jednostki samorządu terytorialnego będą musiały zastosować nowe przepisy, wynikające z wprowadzenia JPK z uwzględnieniem okresu przejściowego. Jednak część z nich, będzie musiała się pośpieszyć.

Przekazywanie ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej ma odbywać się w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy i inne podmioty zobowiązane będą w związku z obowiązkiem podatkowym odpowiednio przekształcić dane przekazywane później fiskusowi. MF wyjaśnia, że każdy z dokumentów opisanych właściwym schematem ma stanowić osobny plik XML.

W jaki sposób samorządy będą musiały przygotować się na JPK? Z interpretacji wynika, że podmioty te będą miały tyle samo czasu co przedsiębiorcy by wdrożyć struktury JPK.

Do podmiotów, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, należy odpowiednio zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców- wynika z interpretacji resoru. Duże przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych przepisów już od 1 lipca 2016 roku. Ta sama data obowiązywać będzie samorządy, które spełniają kryteria charakteryzujące dużego przedsiębiorcę. Średni i mali przedsiębiorcy będą musieli wdrożyć nowe przepisy odpowiednio od 2017 i 2018 roku.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Źródło zewnętrzne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.