Urząd skarbowy może zapytać Główny Urząd Statystyczny o klasyfikację towarów i usług przedstawioną przez podatnika. W praktyce organy podatkowe nie kwestionują klasyfikacji.
Ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że organy podatkowe kwestionują klasyfikacje statystyczne (PKWiU) dokonywane przez Główny Urząd Statystyczny, co wpływa na stosowanie obniżonych stawek VAT. Nasza sonda przeczy tym doniesieniom.
– Izba Skarbowa w Łodzi nie podziela tej tezy. Organy podatkowe wręcz opierają się w swoich rozstrzygnięciach na klasyfikacjach dokonanych przez GUS. Gdy sprawy podatkowe dotyczące tej kwestii trafiają do sądów administracyjnych, to sądy wskazują, że takie opinie nie mają charakteru przesądzającego, a stanowią tylko jeden z dowodów w sprawie i np. podatnik nie musi się z nimi zgadzać – stwierdza Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.