statystyki

Komisja hazardowa przyjęła raport. Opozycja wsciekła

05.08.2010, 13:21; Aktualizacja: 05.08.2010, 18:07

Głosami PO i PSL komisja śledcza ds. tzw. afery hazardowej przyjęła raport ze swoich prac. Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO), mimo sprzeciwu opozycji, wyznaczył jedynie dobę na złożenie do raportu zdań odrębnych.

Reklama


Reklama


Zgodnie z uchwałą powołującą komisję, ma ona czas do 30 września na przedstawienie Sejmowi sprawozdania ze swych prac; na sprawozdanie takie składa się - zgodnie z przepisami - stanowisko przyjęte przez komisję i złożone do niego zdania odrębne.

Raport: nie było nielegalnego lobbingu

W stanowisku przyjętym na czwartkowym posiedzeniu komisji można przeczytać m.in., że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej, choć ich zeznania są momentami mało wiarygodne; jest w nim również stwierdzenie, że źródłem przecieku o akcji CBA mogło być zarówno Biuro, jak i kancelaria premiera.

Opozycja - to skandal

Jednak zarówno posłowie opozycji, jak i koalicji nie kryli niezadowolenia z przyjętego dokumentu. Mówili, że jest wewnętrznie niespójny, kompromitujący i skandaliczny. Pojawiły się też epitety w stylu "wypociny" i "kaszana". Złożenie zdania odrębnego zapowiadają nie tylko posłowie PiS i Lewicy, nie wyklucza tego także przewodniczący Sekuła.

Tylko doba na zadnia odrębne

Kolejną kwestią, która zbulwersowała w czwartek członków komisji, była decyzja Sekuły o tym, że śledczy będą mieli tylko 24 godziny na złożenie zdań odrębnych do przyjętego raportu.

Wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica) mówił po zakończeniu czwartkowego posiedzenia, że Sekuła postąpił "w sposób niegodny". "W sposób, który pokazuje, jak bardzo można nie szanować prawa, jak można nie szanować prawa do głosu, jak bardzo można nie szanować tego, co mówi ustawa i konstytucja" - podkreślił.

Z kolei Andrzej Dera (PiS) podkreślał, że nie ma najmniejszego argumentu, by tak drastycznie ograniczać prawa opozycji. Zapewnił jednak, że mimo tak "skandalicznie krótkiego" czasu, który dał śledczym Sekuła na złożenie zdań odrębnych, PiS zdąży je przygotować. Jak ocenił, zakończenie prac komisji jest wielkim skandalem. "Sekuła daje nam 24 godziny po to, żeby od 6 sierpnia cały ten raport leżał sobie w Sejmie. To ewidentna próba zamknięcia ust opozycji" - powiedział Dera.

Beata Kempa (PiS) decyzję Sekuły nazwała "dyktatorską zagrywką". Sam przewodniczący przekonywał, że doba to wystarczający czas na wniesienie zdania odrębnego do raportu. "Uważam, że jedna doba na przedstawienie zdań odrębnych, gdy od kilku miesięcy członkowie komisji deklarują publicznie, że pracują nad swoimi wersjami dokumentów jest wystarczająca" - argumentował.

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami w czwartek po południu Arłukowicz złożył do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny pismo z prośbą o interwencję w sprawie terminu na składanie zdań odrębnych do raportu z sejmowego śledztwa i wydłużenie go do 7 dni. "Rozmawiałem z marszałkiem Sejmu o sytuacji, która miała miejsce w czasie posiedzenia komisji. Złożyłem stosowne pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie pana marszałka i prezydium Sejmu" - relacjonował dziennikarzom po spotkaniu z marszałkiem.

Poseł dodał, iż marszałek obiecał mu, że zajmie się sprawą. Tuż po rozmowie z Arłukowiczem do gabinetu marszałka został wezwany Sekuła. Po rozmowie ze Schetyną szef komisji hazardowej powiedział dziennikarzom, że decyzja o wyznaczeniu posłom doby na złożenie zdań odrębnych do raportu została podjęta zgodnie z regulaminem. "Żadne regulaminy, ani ustawa nie zostały naruszone" - dodał.

Sekuła stwierdził ponadto, że jest utartym zwyczajem parlamentarnym, że wnioski mniejszości są wnoszone w kilka godzin po zakończeniu prac komisji. Dodał też, że już w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej poinformował, że zamierza dać posłom na wniesienie zdań odrębnych 24 godziny. "Tak więc decyzja była wcześniej zapowiedziana i przyjęta zgodnie z procedurą" - dodał.

Najpierw była kłótnia

Przyjęcie sprawozdania poprzedziła burzliwa dyskusja. Arłukowicz wskazywał na nieścisłości tekstu i wzajemnie wykluczające się fragmenty raportu. Sekuła odpowiedział, że jest to efekt zgłoszonych przez posła Lewicy poprawek. Jarosław Urbaniak (PO) mówił, że nie wie, jak zareagować, gdy ktoś (Arłukowicz) "płacze nad mlekiem, które sam rozlał".

Polityk PO wytykał Arłukowiczowi, że ten swoimi poprawkami zmienił raport wyrywkowo, zapominając o innych fragmentach dotyczących danej kwestii, które powinny być poprawione wraz z konkretną przyjętą modyfikacją. Poseł Lewicy ironizował, że musi teraz przeprosić za to, że złożył poprawki. Ocenił, że PO chce jak najszybciej przyjąć dokument, bez względu na jego jakość. "Głosujcie, macie większość" - mówił do swoich kolegów z Platformy.

Kempa oceniła, że zarzuty pod adresem Arłukowicza, to odwracanie "kota ogonem". Zwróciła się do posła Lewicy, by się nie martwił, że jest "jedynym sprawiedliwym w komisji". "Jest jeszcze dwóch innych sprawiedliwych, którzy chcieli dojść do prawdy(...), tylko nam to uniemożliwiono" - mówiła.

Kempa nazwała raport Sekuły "wypocinami" i "trupem", którego posłowie PiS i Lewicy próbowali reanimować swoimi poprawkami. Dodała też, że podczas prac komisji śledczej PO pokazała, jak "zabić prawdę".

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • olek(2010-08-05 14:03) Odpowiedz 00

  nam wystarczył kabaret w wydaniu Sekuły.. jest na naszym poziomie umysłowym czyli elektoratu PO

 • ala(2010-08-05 17:11) Odpowiedz 00

  NARESZCIE NIE BEDZIEMY TEJ WARIATKI OD WYPOCIN OGLADAĆ. NIECH WYPIEPRZA TAM GDZIE PIEPRZ ROŚNIE. KRZYŻ CI DURNA KEMPO NA DRODĘ.

 • nic nie może wiecznie trwać ,nawet PO(2010-08-05 23:04) Odpowiedz 00

  Lepiej być klempą, niż ladacznicą z PO,Komuno ty byłaś bajką, w stosunku do tego co teraz wyprawia ta banda POmyleńców. nastały czasy tryumfu specjalistów od kłamstwa i zdrady. Piosenka mówi "nic nie może wiecznie trwać", zapamiętaj sobie to Donaldzie Kaczorze, zdrajco naszego kraju.My ci tego nigdy nie zapomnimy co zrobiłeś z naszej ojczyzny.

 • Narodowiec..(2010-08-06 04:31) Odpowiedz 00

  Szef--- PO--- Idiotenpalikoten-- członkowie i zwolennicy-- PO-- Dzikusy z szczepu-- tuscu--tuscu,= i taki oto obraz, Rzeczpospolitej Polskiej, no i Rezydent - komoruski z Ruskiej Budy.!!!/// 6-08-2010 roku- godz-10:00, odbędzie się Akt---!!! Zdrady Narodowej, Tylko dla Polaków.!!!///

 • ALA(2010-08-05 22:52) Odpowiedz 00

  NIE PAMIĘTASZ CZASÓW GIERKA GIERKOWA DO FRANCJI SAMOLOTEM LATAŁA DO FRYZJERA> A DZIŚ TUSKOWI WYPOMINA SIE PERU DLACZEGO KACZYNSKIM SIE NICZEGO NIE WYPOMINA ANI GRUZJI MONGOLII CZY JAPONI NIE WIDZA ZŁODZIEJSTWA DUBIENIECKIEGO MŻA MARTY KACZYŃSKIEJ ŻE WYPROWADZIŁ ZE SKOKU 12 MLN. TEGO PIS NIE WIDzI a szkoda.

 • 456789(2010-08-05 22:31) Odpowiedz 00

  Co za Polska, co za ludzie.

  Po prostu brak słów. To się musi skończyć. I skończy się. Boleśnie. Bardzo boleśnie. No ale cóż, z deb.ilami nie można inaczej.

 • Pimpolino(2010-08-05 22:31) Odpowiedz 00

  w dniu dzisiejszym w uwadze TVN złapali bandytę reportaż pochodzi 2006 roku od tej pory nie było żadnej afery i nic złego się nie wydarzyło ,cudotwurcaTusk
  zrobił z Polski raj za,który następne 10 pokoleń będzie płacić!

 • Mic(2010-08-05 22:24) Odpowiedz 00

  No i mówiłem to od początku; winnymi całej afery hazardowej są: Kępa i Wasserman. Tu wszelki komentarz jest zbyteczny

 • demo(2010-08-05 22:23) Odpowiedz 00

  Wydajemy pieniądze na skecze Kempy. Boże ratuj nas przed żarłocznym na władzę PiSem

 • pis to ciemnota(2010-08-05 18:55) Odpowiedz 00

  pis to fiuty

 • Olek(2010-08-05 18:43) Odpowiedz 00

  Sekuła kpi z inteligencji lemingów a MACZO@ 11 cieszy się z tego. W Polsce sporo jest takich idiotów. Dlatego mamy najgłupszego, jak do tej pory, premiera.
  Brakuje w kasie? Podnosimy VAT!

 • cd(2010-08-05 17:25) Odpowiedz 00

  Przecież wszyscy widzieliśmy, że wyprowadzono olbrzymi kapitał z budżetu Państwa - bo czym jest rezygnacja z dopłat na budowę stadionów i czym jest pozostawienie w prywatnych kieszeniach należnych Fiskusowi kwot. Tak więc nie komisja tylko posłowie PO i PSL uchwalili sobie jakiś pseudo dokument. Kluby SLD i PiS powinny skierować sprawę o mataczenie przeciwko przewodniczącemu Sekule i posłom PO PSL. Jednocześnie należałoby zbadać czy pan Sekuła nie dopuszczał się takich pracując w NIK

 • ELA(2010-08-05 17:15) Odpowiedz 00

  Komisja hazardowa potwierdziła słowa pana Drzewieckiego,że ,,Polska to dziki kraj.,,Hazard pozamiatany,awanse rozdane.,,BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ,,

 • lika(2010-08-05 17:10) Odpowiedz 00

  a najśmieszniejsze jest to ze ten głupi elektorat PO wierzy w uczciwiść Chlebowskiego...haha

  Przytoczę porównanie skonstruowane dla potrzeb nieuleczalnego wielbiciela Tuska:
  „Nieuleczalny wyznawca Tuska jest w takim stanie odrętwienia intelektualnego, że w momencie kiedy jest ordynarnie rż…ty przez cały tuskowy rząd, na skutek działań PR będzie twierdził, że to nie pe…is w jego tyłku…ale czopek. I że to nie rż…cie ale leczenie. Taka niemoc do zauważania rzeczy oczywistych i nazywania ich po imieniu….

 • Tusk(2010-08-05 14:06) Odpowiedz 00

  Sekula mordo ty moja.. haha

 • viki(2010-08-05 17:01) Odpowiedz 00

  Dyktatura Zjednoczonej PO.Oni już nawet sami siebie sądzą /tak dla draki/ A jak się społeczeństwu nie podoba -.."buzia w kubełek" .I co? Kto nam co zrobi?
  . Pan znikający i ukazujący się Kukiełek , ukaże się i
  ogłosi durnym , że wszystko jest w porzo.Komedia trwa . jeszcze tylko trzeba zlikwidować opozycję, kilka milionów "oszołomów", czyli wrogiej reakcji do obozów i...
  No , własnie i co dalej, lemingi. Spójrzcie na swoje dzieło .

 • do 11(2010-08-05 16:56) Odpowiedz 00

  a Sekuła to kto? Ocieżały umysłowo deb.il z PO?

 • do 10(2010-08-05 16:56) Odpowiedz 00

  faktycznie, masz racje.. sprawozdanie Sekuły niewiele ma wspólnego z prawdą

 • maczo(2010-08-05 16:46) Odpowiedz 00

  Kempa to idiotka niech sobie włączy wibrator to i dobrze zrobi, to może już nie będzie kretynki zgrywała.

 • lika(2010-08-05 16:45) Odpowiedz 00

  po co te komisje i tak nic nie wyjaśnią ,szkoda kasy i czasu ,to tylko lans Klemp i innych Men.Gadać można wszystko co ślina na język przyniesie, a ile to ma wspólnego z prawdą,to rzecz do dyskusji i rozstrzygnięć w sadzie .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama