Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o pomocy finansowej dla jego kraju, a także o wzmocnieniu sankcji wobec Iranu.

"Omówiliśmy pomoc makrofinansową dla Ukrainy na rok bieżący i następny" - przekazał Zełenski w oświadczeniu na serwisie Telegram. Dodał, że tematem rozmowy było też "wzmocnienie sankcji i przeciwstawienie się działaniom Iranu, który wspiera agresję przeciwko Ukrainie".

Przywódcy rozmawiali też o inicjatywie zbożowej i o znaczeniu jej kontynuowania dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

MSZ Iranu przyznało w sobotę, że Teheran dostarczył Rosji pewną liczbę dronów w ciągu kilku miesięcy przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Wcześniej Iran zaprzeczał przekazywaniu Moskwie broni używanej przez nią przeciwko Ukrainie.

Zełenski po tym potwierdzeniu powiedział, że Iran nie mówi prawdy w sprawie liczby przekazanych Rosji dronów. Prezydent podkreślił, że armia każdego dnia strąca co najmniej 10 irańskich aparatów używanych przez Rosję do ataków na Ukrainie. (PAP)

ews/ mal/