Poziom miesięcznej płacy minimalnej w Turcji zostanie podniesiony o 50 proc. - ogłosił w czwartek prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan, dodając, że nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2022 roku.

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna w Turcji wynosić będzie 4 250 lir, co stanowi równowartość 1 145 zł. W związku z regularnym spadkiem notowań tureckiej waluty, wartość określonej na 2021 rok płacy minimalnej spadła w ciągu 12 miesięcy o 49 proc.

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wartość zaprezentowanej w czwartek nowej płacy minimalnej w przeliczeniu na euro jest najniższą, jaką odnotowano w Turcji od końca pierwszego półrocza 2005 roku.

"Podniesiemy płacę minimalną o 50 proc., będzie to najwyższy wzrost w ciągu ostatnich 50 lat" - powiedział w czwartek w Ankarze Erdogan. "Podwyższając poziom płac, pokazujemy, że nie pozwolimy tureckim pracownikom odczuć wzrostu cen" - dodał.

Według danych tureckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 40 proc. wszystkich pracowników w kraju pracuje za najniższą stawkę miesięczną.

Turecki Bank Centralny, pomimo gwałtownie rosnących cen konsumpcyjnych, w czwartek ponownie obniżył stopy procentowe. Wartość tureckiej waluty spadła do rekordowo niskiego poziomu, za dolara płacono 15,34 lir. Inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w Turcji 21,3 proc. - podał turecki dziennik "Daily Sabah".

Polityka Banku Centralnego Turcji przeczy konwencjonalnym metodom zwalczania inflacji poprzez podwyższanie stóp procentowych, jednak zgodna jest z poglądem prezydenta Erdogana, który poprzez zwiększenie podaży pieniądza chce zwiększyć krajowy eksport oraz poziom inwestycji. (PAP)