Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł jest możliwa w przyszłym roku dlatego, że zmiany podatkowe działające na korzyść podatnika mogą być wprowadzone również w trakcie roku - powiedział poseł KO Sławomir Nitras.

Kiedy kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys.?

Według publikacji medialnych zapowiadana podczas kampanii wyborczej przez KO kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł nie będzie obowiązywała w 2024 roku. "Kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tys. zł zobaczymy najwcześniej w 2025 roku. A być może nigdy, a przynajmniej nie wcześnie i nie w formie zaproponowanej przez Koalicję Obywatelską" - pisał m.in. portal oko.press.

Nitras pytany o te doniesienia i czy nie boi się, że będzie to "kamień w bucie" na całą kadencję przyszłego koalicyjnego rządu odparł, że poczekałby tu na decyzję rządu. "Dajmy szansę nowemu ministrowi finansów, czy nowej pani minister finansów wejść do resortu" - podkreślił poseł KO.

Nitras o korzystnych zmianach nawet w 2024 r

Na uwagę, że zbliża się początek nowego roku i czy jego zdaniem jest to możliwe od 2024 roku, Nitras odparł: "jest możliwe dlatego, że proszę pamiętać, że zmiany podatkowe działające na korzyść podatnika mogą być wprowadzone również w trakcie roku".

"Pamiętam o naszym zobowiązaniu i chciałbym, żeby to było możliwe. Wiem, że to jest bardzo ważne zobowiązanie i ludzie na to czekają" - powiedział poseł KO.

Koalicja rządząca o 4 latach na zmiany

Na temat zmiany kwoty wolnej od podatku w 2024 roku wypowiadali się też w zeszłym tygodniu inni politycy KO. Poseł Artur Łącki mówił, że "w tym roku tego nie zrobimy, gdyż takich rzeczy nie można robić na dwa dni przed 1 stycznia". "Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - zapewniał Łącki.

Zdaniem posła Marka Sowy "wszystko jest dalej aktualne". "W przypadku ustaw podatkowych, one muszą wejść przed 1 stycznia i nie ma najmniejszej szansy, żeby zdążyć. W pierwszym półroczu 2024 r. na pewno będziemy przedstawiali propozycje zmian" - powiedział Sowa.