Gmina Kurzętnik (Warmińsko-mazurskie) ogłosiła przetarg na sprzedaż działek budowlanych z 50-procentową bonifikatą dla osób korzystających z programu "Rodzina 500 plus". Według samorządu taka oferta ma umożliwić rodzicom "zainwestowanie w przyszłość dzieci".

Ogłoszenie o przetargu, który odbędzie pod koniec sierpnia, ukazało się na stronie internetowej urzędu gminy w Kurzętniku. Oferta skierowana jest do rodzin z całego kraju objętych rządowym programem 500 plus. Będą one mogły nabyć oferowane działki budowlane o połowę taniej.

Jak informowała PAP, tamtejsza rada gminy podjęła w czerwcu uchwałę o wsparciu budownictwa mieszkaniowego pod hasłem "Dobrze wykorzystaj 500+. Działki za pół ceny". W ocenie lokalnego samorządu, rodzicom, którzy nie muszą przeznaczyć świadczeń na bieżące wydatki, ma to umożliwić "zainwestowanie w przyszłość dzieci".

Gmina wystawiła na sprzedaż 33 działki w miejscowości Tereszewo, przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, uzbrojone w sieć wodociągową i elektryczną. Nabywcom zostanie udzielona bonifikata w wysokości 50 proc. ceny podstawowej, podanej w wykazie oferowanych nieruchomości. Oznacza to, że rodzina objęta programem 500 plus może kupić ziemię po 16 zł za 1 m kw., czyli znacznie taniej niż wynosi średnia cena działek budowlanych.

Samorząd stawia też warunki: kupujący musi posiadać decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego z programu 500 plus i zobowiązać się, że nabytej ziemi nie odsprzeda przez 10 lat, może natomiast przekazać ją w tym czasie swoim dzieciom. Jedna rodzina może kupić z bonifikatą tyle działek, na ile dzieci otrzymuje świadczenia.

"Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania" - przyznał w rozmowie z PAP wójt Kurzętnika Wojciech Dereszewski. Jego zdaniem, w ciągu kilku pierwszych dni od publikacji ogłoszenia o przetargu zgłosili się już chętni na 24 z 33 wystawionych działek. Do urzędu gminy dzwonią ludzie niemal z całej Polski.

"Największym zainteresowaniem cieszą się działki małe, po 7-12 arów. Z tego wnioskuje, że ci ludzie mają pieniądze z programu 500 plus i chcą je efektywnie wydawać" - mówił.

Wójt polecił swoim urzędnikom, żeby informowali kolejnych dzwoniących ws. przetargu, na które działki są już potencjalni nabywcy. Mają proponować wpłacanie wadium na te działki, które nie są jeszcze przez nikogo "zarezerwowane", żeby - jak stwierdził - kupujący nie podbijali sobie nawzajem sztucznie cen.

Samorządowcy liczą, że ulgi na działki w Tereszewie będą zachętą do pobudowania się i zamieszkania w ich gminie. "We wsi jest wszystko, co potrzebne normalnej polskiej rodzinie; żłobek, przedszkole, szkoła, kościół, świetlica, ośrodek zdrowia i straż pożarna" - wyliczał Dereszewski.

Gmina przygotowuje również lokalny program wsparcia budownictwa wielorodzinnego. Chce budować tanie mieszkania pod wynajem, z możliwością wykupu. Samorządowcy z Kurzętnika uznali, że ze względów demograficznych takie działania są konieczne, ponieważ wiele miejscowości wyludnia się; młodzi i kreatywni ludzie wyjeżdżają i coraz częściej dochodzi do sytuacji, że "jest praca, a nie ma ludzi".

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu w całym kraju złożono ponad 2,6 mln wniosków o świadczenia i wypłacono prawie 5 mld zł.