Wawelski dzwonnik Marcin Biborski mówił PAP, że dzwon będzie bił około dziesięciu minut. "Dla nas wielkim przeżyciem jest to, że rozkołyszemy Zygmunta podczas wyjątkowego wydarzenia - Światowych Dni Młodzieży. Patrzymy na młodzież, która przyjeżdża do Krakowa, jak na tę grupę ludzi, która będzie kształtowała świat w przyszłości. Chcielibyśmy, żeby wynieśli z Krakowa wielkie przywiązanie do religii katolickiej i dostrzegli jego wyjątkowość" – podkreślił Biborski, który dzwonnikiem jest od 38 lat. Do Bractwa Dzwonników należą obecnie 32 osoby.

"Dla nas, dzwonników zawsze jest przeżyciem przyjazd głowy Kościoła katolickiego. Każdy z papieży, których witaliśmy, był inny i z każdym związane są inne emocje. Na pewno dzwon Zygmunta będzie bił radośnie. Franciszek jest nietuzinkowy. To papież, w którym jest zawsze młody duch. Będziemy to na pewno czuli i chcemy jeszcze raz przekazać, że gościmy go z wielką radością. To jest najważniejsze, żeby wiedział, że Kraków i cała Polska wita go wyjątkowo serdecznie" – powiedział Biborski.

Przy bocznym wejściu do katedry papieża powitali członkowie Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Reklama

W katedrze papież modlił się przez chwilę przy konfesji św. Stanisława, gdzie są też wystawione relikwie św. Jana Pawła II, a następnie w jednej z kaplic przed Najświętszym Sakramentem.

W spotkaniu w katedrze weźmie udział około 130 biskupów. Podczas spotkania z Franciszkiem głos mają zabrać: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi informował wcześniej, że zgodnie z życzeniem papieża spotkanie to odbędzie się przy drzwiach zamkniętych. Jak wyjaśnił, Franciszek wybiera czasem jako formę spotkania z przedstawicielami episkopatów właśnie dialog bezpośredni. Podczas tego punktu programu nie będzie ani publicznego papieskiego przemówienia, ani transmisji.

Po zakończeniu spotkania kardynałowie i arcybiskupi polscy będą przedstawiani papieżowi, w środkowej części nawy wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie z całym episkopatem. Franciszek przekaże swój dar dla wawelskiej katedry. (PAP)