Prawie 2 mld dol. z zamrożonych w amerykańskich bankach irańskich aktywów musi, zgodnie z wyrokiem sądu, zostać przekazanych na wypłaty odszkodowań.

W 2012 roku Kongres USA przyjął ustawę, zgodnie z którą zamrożone fundusze powinny zostać przeznaczone na odszkodowania wartości 2,65 mln dol., jakie w 2007 roku sąd federalny przyznał rodzinom osób zabitych w irańskich zamachach.

Gdy we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif rozmawiali podczas spotkania w Nowym Jorku o sposobach realizacji porozumienia Teheranu ze światowymi mocarstwami na temat jego programu nuklearnego, strona irańska wyraziła zaniepokojenie utrzymywaniem blokady aktywów zamrożonych w amerykańskich bankach.

Reklama

Stany Zjednoczone już w 2014 roku, po publikacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzającego, że Iran wypełnia swe zobowiązania nuklearne, zezwoliły na odblokowanie pierwszych, liczących 550 mln dol. i 450 mln dol. transz zamrożonych irańskich funduszy.

Docelowo zachodnie mocarstwa, które porozumiały się z Iranem, miały stopniowo odblokować 4,2 mld dol. zamrożonych funduszy tego kraju.(PAP)

fit/ mc/