Słowacja wprowadza ograniczenia w oddawaniu krwi. Są one związane z możliwością zakażenia wirusem zika.

O obostrzeniach poinformowała Narodowa Służba Krwiodawstwa. Słowacy, którzy w ostatnim czasie odwiedzili kraje dotknięte wirusem, zika nie mogą oddawać krwi. Ograniczenie to obowiązuje 28 dni od opuszczenia zagrożonego regionu. Zakaz wprowadzono do odwołania. Jak poinformowała Narodowa Służba Krwiodawstwa, chodzi o kraje Ameryki Łacińskiej oraz Karaiby. Ograniczenie to jest reakcją na informację, iż w Brazylii potwierdzono zakażenie wirusem na skutek transfuzji krwi od osoby zainfekowanej. Podobne obostrzenia wprowadzono we Francji.

Na razie słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma informacji o Słowakach zakażonych wirusem zika. Jednak stanowczo odradza ciężarnym kobietom podróżowanie do krajów nim dotkniętych.

Zakażenie wirusem zika może przebiegać bezobjawowo lub w sposób podobny do grypy. Okres inkubacji wynosi od trzech do dwunastu dni. W przypadku kobiet w ciąży wirus może przyczyniać się do uszkodzeń płodu, których efektem jest mikrocefalia czy inne zaburzenia neurologiczne. Na razie nie istnieje ani szczepionka, ani skuteczny lek przeciwko wirusowi.