Przyszły szef MSW(iA) zapowiada zmiany kadrowe na kierowniczych stanowiskach w policji. "Mój cel numer jeden to scalenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jest funkcjonalne z punktu widzenia zarządzania kryzysowego" - powiedział na antenie RMF FM.

Pytany o nowego Komendanta Głównego Policji wyjaśnił, że "już tyle czasu upłynęło od '89 roku, że czas na to, żeby ludzie, którzy nie byli w MO, byli na czele policji. Ważne jest nowoczesne podejście. Czas najwyższy, żeby skończyć z więzami łączącymi policję z PRL-em".

Polityk uważa również, że "Biuro Ochrony Rządu powinno być dogłębnie zmienione".

Pytany o to, czy BOR-owi powinien być podporządkowany pułk lotniczy wożący VIP-ów, odpowiada: "Wynajem samolotów od LOT-u nie jest dobrym pomysłem i nie jest tańszy niż pułk specjalny. Racjonalne jest jego odtworzenie". Zdaniem przyszłego ministra, "trzeba doprowadzić do tego, żeby fotoradary były w miejscach właściwych i nie służyły jako skarbonka, która przynosi dochody budżetowi".

Wyższe mandaty dla kierowców?

- Nie chodzi o to, żeby policja koncentrowała się na nieszczęśnikach, którzy muszą stać w korkach do pracy. Wtedy to represja - odpowiada Mariusz Błaszczak.

Pytany o zniesienie obowiązku meldunkowego mówi, że "w dzisiejszej sytuacji, w czasach, w których żyjemy, obowiązek meldunkowy to przeszłość".

Więcej na rmf24.pl