"Do końca pierwszego kwartału 2010 Twitt.pl [serwis agregujący wpisy użytkowników Twittera, którzy piszą po polsku - przyp. ISB] zebrał ponad 3 miliony wpisów napisanych przez Polaków. Od początku istnienia, co miesiąc, obserwujemy konsekwentny wzrost aktywności polskiej twittosfery. Od początku 2009 roku liczba wpisów wzrosła o kilkadziesiąt tysięcy. W marcu 2009 roku Polacy napisali 24389 statusów, rok później było to już 428276 wpisów. Oznacza to aż 17-krotny wzrost liczby statusów w ciągu roku. Największy wzrost liczby wpisów w ciągu jednego miesiąca miał miejsce we wrześniu 2009 roku, odnotowaliśmy wówczas ponad 55 tysięcy więcej wpisów niż miesiąc wcześniej" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Mikołaja Gajewskiego z Redefine.

Autor raportu podkreśla, że Twitter w Polsce jest nadal stosunkowo mało popularny, a Polacy stanowią jedynie około 0,4% wszystkich wchodzących na strony Twittera.

"W Polsce póki co Twitter.com nie znajduje się nawet w top 100 najpopularniejszych stron. Pozwala to przypuszczać, że jeżeli będziemy podążać za światowymi trendami, to prawdziwym rokiem przełomu w polskiej twittosferze będzie 2010" - czytamy.

Struktura polskiej "twittosfery" różni się od światowej

Według raportu, również struktura polskiej "twittosfery" różni się od światowej - wśród najpopularniejszych blogerów jest m.in. mniej celebrytów (globalnie najbardziej popularne są wpisy Ashtona Kutchera i Britney Spears - każde z nich obserwuje ponad 4,9 mln internautów.

Natomiast w polskim Top 100 twittosfery znajduje się aż ośmiu polityków - wśród nich najbardziej popularny jest Adam Bielan.

"Światowe trendy rozwoju sieci docierają do Polski z opóźnieniem, pozwala to przypuszczać, że rok 2010 może być przełomowy dla rozwoju mikroblogów w naszym kraju" - podsumowuje raport. Według niego, światowe platformy blogowe mogą zdobyć większą popularność niż rodzime dzięki możliwości bezpośredniej komunikacji i obserwowania osób z całego świata.