Rozporządzenie mówiące, że 12 lipca w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia oraz kobiety w ciąży zostanie opublikowane w poniedziałek - przekazał tego dnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Andrusiewicz wskazał, że zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w regulacji zapisano, że "pierwszeństwo wejścia do lokalu wyborczego będą miały osoby, które ukończyły 60. rok życia, osoby z dzieckiem do lat 3, kobiety w ciąży i osoby z niepełnosprawnościami". "Rozporządzenie się dzisiaj pojawi, co za tym idzie w niedzielę, te osoby będą osobami uprzywilejowanymi przy wchodzeniu do lokali wyborczych" - wskazał.

Reklama

Andrusiewicz w kontekście wyborów poinformował też, że rozdystrybuowano nowe partie środków ochrony do wojewodów, którzy przekażą je dalej do samorządów. "Od strony ministerstwa zdrowia jest pełna aprowizacja na II drugą turę wyborów" – ocenił.

12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.