Cyberżołnierze udostępnią Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa infrastrukturę teleinformatyczną, pozwalając na szybsze monitorowanie sytuacji dotyczącej epidemii - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

"W walkę z koronawirusem włączyło się także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Po tym, jak pomogli uruchomić infolinię z pomocą psychologiczną, cyberżołnierze udostępnią RCB_RP (Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa) infrastrukturę teleinformatyczną, pozwalając na szybsze monitorowanie sytuacji dotyczącej epidemii" - napisał szef MON na Twitterze.

Wcześniej w czwartek Błaszczak poinformował na Twitterze, że "ponad 2,6 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem, prawie 1,5 tys. wspiera Straż Graniczną i polską policję w ochronie granicy".

Od północy obowiązuje też decyzja szefa MON w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju.

Na stronach internetowych Dziennika Urzędowego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowano, że MON polecił "wydzielić do pomocy policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". "Skład wydzielonych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich zadania, liczebność, obszar, na jakim wydzielone Siły Zbrojne będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania, a także ograniczenia dotyczące użycia posiadanych środków określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji" - poinformowano.