Jak poinformowały w czwartek hiszpańskie media, czteroosobową grupą dżihadystyczną kierowała Sanae B., którą sąd skazał na siedem lat pozbawienia wolności.

Wraz z dwiema innymi kobietami pochodzenia arabskiego, Leilą H. i Saif Eddine H.A., przywódczyni grupy próbowała werbować mieszkające na terytorium Hiszpanii zwolenniczki radykalnego islamu poprzez zachęcanie ich do przyłączenia się do zamkniętego forum na komunikatorze Whatsapp. Obie współpracowniczki Sanae B. również otrzymały kary siedmiu lat więzienia.

Mającym hiszpańskie obywatelstwo dżihadystkom pomagał czwarty członek grupy, powiązanej z Państwem Islamskim, Fabio Miguel. Pochodzący z Azorów mężczyzna był życiowym partnerem szefowej grupy. Portugalczyk został skazany na cztery lata więzienia.

Grupa została rozbita w 2015 r. przed nieudaną próbą wyjazdu do Syrii. Łącznie do grupy dżihadystów na Whatsappie przyłączyło się około 100 kobiet, które regularnie poddawane były propagandzie ze strony radykalnych islamistów. Indoktrynacja prowadzona była m.in. poprzez krótkie filmy gloryfikujące terroryzm muzułmański.

Grupie kierowanej przez Sanae B. udało się zwerbować w szeregi Państwa Islamskiego co najmniej trzy obywatelki Maroka mieszkające na terytorium Hiszpanii. Jedna z nich, Raja E.A., po powrocie z Syrii została ujęta i skazana na pięć lat więzienia.

Wpływowi przewodzącej grupą dżihadystki podlegał też jej portugalski partner. Sąd ujawnił, że Fabio Miguel przed nieudaną próbą wyjazdu do Syrii osiągnął maksymalny poziom radykalizacji. “Mężczyzna był już gotowy do walki i poświęcenia swojego życia jako męczennik” - poinformował prowadzący sprawę sędzia.

W hiszpańskich zakładach karnych przebywa obecnie ponad 130 dżihadystów. Z wyjątkiem 2017 r. bieżący rok charakteryzuje się najwyższą w ostatniej dekadzie liczbą osadzonych z powodu radykalizmu islamskiego.

Marcin Zatyka (PAP)