Prezydent Andrzej Duda w środę wręczył listy uwierzytelniające siedmiu nowym ambasadorom: we Francji, Kanadzie, Korei, Kazachstanie, Tajlandii, Etiopii i na Litwie - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W Kanadzie Polskę będzie reprezentować Andrzej Kurnicki, we Francji i Monako - Tomasz Młynarski, w Korei - Piotr Ostaszewski. Waldemar Dubaniowski został ambasadorem w Tajlandii, jego akredytacja obejmuje również Kambodżę, Mjanmę i Laos.

Nowym ambasadorem w Kazachstanie i Kirgistanie został Selim Chazbijewicz. Urszula Doroszewska będzie reprezentować Polskę na Litwie, Aleksander Kropiwnicki - w Etiopii i Dżibuti.

W zeszłym tygodniu w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył nominacje ambasadorskie siedmiu nowym ambasadorom: we Francji, Holandii, Kanadzie, Kazachstanie, Tajlandii, Finlandii i na Litwie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do spotkania ministra Waszczykowskiego z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim - miało ono związek z wypowiedziami szefa MSZ z początku ubiegłego tygodnia o opóźnieniach we wręczaniu nominacji ambasadorskich.

Waszczykowski mówił po spotkaniu z prezydenckim ministrem, że jego wypowiedź o opóźnianiu wręczania nominacji ambasadorskich przez prezydenta Dudę była skrótem myślowym, a opóźnienia w nominacjach ambasadorów to kwestia zastanych od lat procedur i pracy urzędników w kilku instytucjach. W wydanym po spotkaniu komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ podkreślono, że Waszczykowski i Szczerski postanowili "pilnie dokonać przeglądu administracyjnych procedur nominacji ambasadorskich". (PAP)