Prof. Tomasz Siemiątkowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którą pełnił od 2013 r. - poinformował we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

"Prof. T. Siemiątkowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego RN PGZ S.A. Dziękuję za owocną i dobrą współpracę i życzę Panu powodzenia" - napisał Kownacki na Twitterze.

Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od 2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po wyborze nowej rady nadzorczej w grudniu 2015 r. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.

Siemiątkowski to profesor Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest adwokatem, doktorem nauk ekonomicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i senior partnerem w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Pracował przy kilku nowelizacjach Kodeksu spółek handlowych i nad projektem "Konstytucji Biznesu".

Reklama

W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnie Konstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia 2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótko ówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

W lutym 2017 r. prezesem PGZ został Błażej Wojnicz. Zastąpił wieloletniego współpracownika Macierewicza Arkadiusza Siwkę, który kierował spółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował. W zarządzie spółki są jeszcze Maciej Lew-Mirski (od grudnia 2015 r.) i Adam Lesiński (od listopada 2016 r.).

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Udziałowcami PGZ są Skarb Państwa (40,1 proc. akcji) oraz dwa państwowe podmioty - Agencja Rozwoju Przemysłu (28,91 proc.) i Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar; 30,98 proc. akcji).

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do Polskiego Holdingu Obronnego, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Po wyborach w 2015 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi.