Francuska piosenkarka Mireille Mathieu oraz czeskie gwiazdy estrady Karel Gott i Helena Vondrackova są poruszeni śmiercią członków Chóru Aleksandrowa w katastrofie lotniczej w pobliżu Soczi nad Morzem Czarnym.

"To ogromna tragedia, która pogrążyła świat muzyki w żałobie" - powiedziała w niedzielę wieczorem Mireille Mathieu francuskiej agencji AFP.

Przypomniała, że podczas swej kariery wielokrotnie występowała na scenie razem z Chórem Aleksandrowa. "Po raz pierwszy w 1967 roku, podczas mojego pierwszego tournee po Rosji" - powiedziała Mathieu.

Z rosyjskim chórem występowały także czeskie gwiazdy estrady, Karel Gott i Helena Vondrackova.

Reklama

"Jestem głęboko poruszony wiadomością o katastrofie i śmierci rosyjskich artystów" - powiedział Gott czeskiej agencji prasowej CTK. "Będę zawsze pamiętał o naszych wspólnych występach" - dodał czeski piosenkarz.

"Ta szokująca wiadomość bardzo mną wstrząsnęła" - stwierdziła Vondrackova, która także wielokrotnie występowała z Chórem Aleksandrowa.

Samolot Tu-154 rosyjskiego ministerstwa obrony z 90 osobami na pokładzie spadł w niedzielę do Morza Czarnego w pobliżu Soczi. Nikt nie ocalał.

Wśród pasażerów było 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, a także jego dyrektor, generał Walerij Chaliłow.

Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim - wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.