Syreny alarmowe wyją za często. Mieszkańcy mogą zbagatelizować nalot dronówWedług samorządów sposób powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach jest nieskuteczny, co pokazał wrześniowy przelot dronów nad Polską. Chodzi o to, że obywatele przyzwyczaili się do dźwięku syren alarmowych, które uruchamiane są np. przy akcjach ochotniczych straży pożarnych. Ich zdaniem w nowym systemie ochrony ludności i obrony cywilnej powinno się to zmienić.Krzysztof Bałękowski•15 grudnia 2025
Syreny alarmowe w Lubartowie. Rząd dokładnie zbada powody ich użyciaMinister Cyfryzacji wicepremier Krzysztof Gawkowski zapewnił, że sprawa użycia syren alarmowych w sobotę rano w Lubartowie (Lubelskie) będzie analizowana. Alarm związany był z poranną operacją sił powietrznych; odwołano go, bo nie potwierdzono zagrożenia. Lubartowskie starostwo poinformowało, że przyczyną był ludzki błąd.oprac. Kasper Starużyk•06 grudnia 2025
Setki tysięcy Polaków usłyszą wycie syren alarmowych. Służby ostrzegają mieszkańcówW Gdańsku od 24 do 28 listopada mieszkańcy usłyszą testowe uruchomienia nowych syren alarmowych. Miasto informuje, że próby są związane z montażem nowego systemu na budynkach straży pożarnej i jednostkach ratowniczo-gaśniczych.oprac. Kasper Starużyk•23 listopada 2025
W środę w całym kraju zawyją syreny. Na znak czci dla żołnierza Mateusza SitkaW środę w południe w całym kraju zawyją syreny pojazdów Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej na znak czci dla żołnierza - śp. Mateusza Sitka - który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy. Ma to być również wyraz solidarności wszystkich służb mundurowych, dbających o bezpieczeństwo. Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę.oprac. Katarzyna Broda•11 czerwca 2024
Syreny alarmowe 10 kwietnia? Wiele miast zdecydowanie odmówiłoRząd zlecił nam uruchomienie syren alarmowych, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Zdecydowanie odmawiamy – napisał w sobotę na Twitterze prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wyjaśnił, że w Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tys. "straumatyzowanych uchodźców".09 kwietnia 2022