Rocznica powstania wielkopolskiego. Bez udziału wojskaWolność była dla Wielkopolan sprawą, której nie wahali się poświęcić majątku i zaryzykować życia - powiedział w Poznaniu, w trakcie centralnych obchodów 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, marszałek województwa Marek Woźniak. Uroczystości odbyły się bez udziału wojska. MON nie zgodził się na pominięcie wątku katastrofy smoleńskiej w odczytywanym podczas uroczystości apelu pamięci.27 grudnia 2017
"Oni nie polegli, ciągle mamy tę samą sytuację". Uczestnicy o "apelu smoleńskim" na uroczystościach w PoznaniuPodczas uroczystości 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu odczytano tzw. apel smoleński ze słowem "polegli". Kombatanci chcieli, aby zastąpić je słowem "zginęli", jednak niezmieniona forma apelu była warunkiem uczestnictwa asysty wojskowej. - Nie zamierzamy targować się i bawić w podchody z ministrem Macierewiczem, który nadużywa swego władztwa. Ceremoniał nie powinien podlegać tego typu negocjacjom - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. 27 września 2016
"Walczymy o prawdę, także w polityce historycznej". MON zgodził się na zmiany w "apelu smoleńskim" Gdańskie uroczystości 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów odbędą się przy asyście wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się zastąpić słowo "polegli" słowem "zginęli", które pada w trakcie apelu poległych w części poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej. - Prezydent zginął w służbie Rzeczypospolitej, my to uznajemy i szanujemy. Nie możemy się zgodzić na to, żeby słowo powszechnie znane i stosowane tylko dla tych, którzy polegli z bronią w ręku na polu bitwy, było używane w innych przypadkach - powiedział Jerzy Grzywacz prezes Pomorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. W ubiegłym tygodniu organizacja wystąpiła z prośbą do władz Gdańska o zmianę scenariusza uroczystości.26 września 2016
Żukowski: 1 sierpnia apel poległych zastąpiony przez apel pamięciNa uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego apel poległych zostanie zastąpiony apelem pamięci - poinformował prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami m.in. MON.25 lipca 2016
W apelu pamięci z okazji rocznicy powstania warszawskiego wymieniony będzie m.in. Lech KaczyńskiPrzedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich uzgodnili w poniedziałek wspólny tekst apelu pamięci, wśród wymienionych w apelu jest m.in. prezydent Lech Kaczyński – przekazał szef MON Antoni Macierewicz.25 lipca 2016
MON chce rozmawiać z kombatantami o apelu poległych w czasie obchodów rocznicy Powstania WarszawskiegoMinisterstwo Obrony Narodowej z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w najbliższym czasie zaprosi powstańców warszawskich do rozmów na temat przebiegu uroczystości rocznicowych - oświadczył w Sejmie rzecznik prasowy MON. - Wszyscy, bez dzielenia i dokonywania prób podziału, także w grupie kombatantów, przedyskutujemy sprawę dotyczącą przeprowadzenia obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego - powiedział Bartłomiej Misiewicz. Dodał, że rozmowy będą dotyczyć zarówno uroczystości wojskowych, jak i treści apelu pamięci.19 lipca 2016